12. december 2017
 
 
Hvidovre Skakklub - Jyske Bank Emt 2015 blev afholdt
den 6.-8.-november




Hvidovre Skakklub siger hermed tak for en god og hyggelig JYSKE Bank EMT 2015.

I år havde turneringen et internationalt præg med deltagere fra Norge, Tyskland og Spanien!

Selv de spillere der ikke lige ramte formen holdt humøret højt :-)

Husk:

If you can't beat them - join them!


Der blev oprettet 6 grupper med hver 6 deltagere. Desværre blev 2 grupper ramt af sygdom allerede fra start da Svend og Viktor måtte melde fra i 1. og 2. runde. Ydermere blev der afbud til 4. og 5. runde fra Patrick Rohde så gruppe A blev hårdt ramt. Da Viktor ikke fik spillet 50% af kampene fik også Nicolai Pedersen 1 point i regnskabet.


Gruppe A blev vundet af Christoph Kuberczyk og

Nicolai Kvist Brondt Pedersen (BMS)

Med hver 4 points


Der var stor ratingfremgang til blandt andre:

Anton Marthedal (B) , Nienke van den Brink (D) , Erik Bremer (D) ,Kasper Mikkelsen (E) og Rasmus Hvidberg (F)



Per Simonsen mod Anton Y Marthedal


Nienke van den Brink mod Erik Bremer i topkamp (½-½)




Alle resultater følg link:


 Hvidovre Jyske Bank EMT



Delt vinder i gruppe A:  Nicolai Brondt Pedersen (BMS)



Gruppe A Direkte link

#

Navn

Rating

Elo

1

2

3

4

5

Po

Pl

We

Rn

Eo

En

1

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DE.png

Christoph Kuberczyk

2126

2138

3

1

2

½

4

½

6

+

5

+

4

1

1,6

2134

1,57

2147

2

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak

2170

2178

6

1

1

½

3

1

5

+

4

½

4

1

2,45

2171

2,35

2181

3

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/NO.png

Frederik Bastoe-Natvik

1986

1986

1

0

5

1

2

0

4

1

6

+

3

3

1,4

2003

1,36

1999

4

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland

2156

2191

5

½

6

+

1

½

3

0

2

½

4

2,5

2136

2,66

2168

5

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DE.png

Patrick Rohde

1938

1938

4

½

3

0

6

+

2

-

1

-

5

0,65

1934

0,62

1936

6

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO

2088

2138

2

½

4

-

5

-

1

-

3

-

½

6

0,4

2090

0,44

2140

Nicolai Kvist Brondt Pedersen + 1/2 point

Bemærkninger:

Da Viktor ikke fik spillet 50% af partierne tæller 1. runde

Viktor Nielsen mod Nicolai Kvist Brondt Pedersen (½-½)

 som sejr til Nicolai Brondt Pedersen i pointsregnskabet



Gruppe B Direkte link

#

Navn

Rating

Elo

1

2

3

4

5

Po

Pl

We

Rn

Eo

En

1

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak

1766

1806

5

1

2

½

6

1

3

1

4

1

1

1,95

1889

1,90

1910

2

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/NO.png

Jon Kare Myrene

1929

1929

3

1

1

½

5

½

4

1

6

1

4

2

3,3

1950

2,91

1973

3

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Per Barndorff Simonsen
Ishøj Skakklub

1817

1890

2

0

6

1

4

1

1

0

5

1

3

3

2,4

1835

2,60

1898

4

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

David Gutschenreiter

1815

1819

6

1

5

1

3

0

2

0

1

0

2

4

2,4

1803

2,01

1819

5

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub

1809

1901

1

0

4

0

2

½

6

½

3

0

1

5

2,35

1769

2,69

1867

6

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Kristian Martinez Vestergård
Greve Skakklub

1843

1926

4

0

3

0

1

0

5

½

2

0

½

6

2,6

1780

2,89

1878


Gruppe C Direkte link

#

Navn

Rating

Elo

1

2

3

4

5

Po

Pl

We

Rn

Eo

En

1

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub

1662

1778

4

1

6

1

2

0

5

1

3

½

1 - 3

2,25

1707

2,30

1802

2

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Wojciech Zbigniew Pawlak
Køge Skakklub

1710

1790

5

1

3

0

1

1

6

1

4

½

1 - 3

2,7

1734

2,41

1812

3

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Arne Vagn Møller
Amager Skakforening

1740

1841

6

1

2

1

5

0

4

1

1

½

1 - 3

2,9

1758

2,83

1854

4

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening

1673

1774

1

0

5

1

6

½

3

0

2

½

2

4

2,35

1663

2,28

1768

5

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub

1676

1813

2

0

4

0

3

1

1

0

6

½

5

2,4

1649

2,59

1791

6

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak

  1677

1812

3

0

1

0

4

½

2

0

5

½

1   6 2,416352,591748



Erol ,Arne og Woiciech gav hinanden kamp til stregen!




Gruppe D Direkte link

#

Navn

Rating

Elo

1

2

3

4

5

Po

Pl

We

Rn

Eo

En

1

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Nienke van den Brink
GSF-Caïssa

1538

1612

4

½

6

1

3

1

2

½

5

1

4

1

2,05

1646

2,31

1680

2

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Erik Bremer
Blindes Skakklub

1532

1559

5

1

3

0

4

1

1

½

6

1

2

2

1615

1,88

1591

3

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub

1648

1687

6

½

2

1

1

0

5

1

4

0

3

2,95

1635

2,93

1678

4

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Frank Hansen
Hvidovre Skakklub

1593

1659

1

½

5

0

2

0

6

½

3

1

2

4 - 5

2,5

1571

2,71

1645

5

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Angelo Nielsen
Amager Skakforening

1615

1661

2

0

4

1

6

1

3

0

1

0

2

4 - 5

2,7

1591

2,71

1647

6

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/IT.png

Michele Melega

1629

1629

3

½

1

0

5

0

4

½

2

0

1

6

2,8

1563

2,46

1600


Nienke Van den Brink (1) og Erik Bremer (2)



Gruppe E Direkte link

#

Navn

Rating

Elo

1

2

3

4

5

Po

Pl

We

Rn

Eo

En

1

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Mads Pasztor
BMS Skak

1406

1604

5

1

6

+

4

½

3

1

2

½

4

1 - 2

2,7

1420

1,82

1611

2

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Michael Jen Knudsen
Hvidovre Skakklub

1477

1674

6

+

4

½

3

1

5

1

1

½

4

1 - 2

3,1

1477

2,17

1667

3

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Kasper Løth Mikkelsen
Tåstrup Skakforening

1079

4

1

5

1

2

0

1

0

6

+

3

3

0,8

1142

0

1000

4

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Steen Andersen
Hvidovre Skakklub

1320

1489

3

0

2

½

1

½

6

+

5

½

4

2,15

1291

1,22

1495

5

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Jonas Falkenberg
Tåstrup Skakforening

1175

1405

1

0

3

0

6

+

2

0

4

½

5

1,3

1139

0,79

1393

6

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Svend Sejersen
Hvidovre Skakklub

1482

1710

2

-

1

-

5

-

4

-

3

-

0

6

0

1482

0

1710




Gruppe F Direkte link

#

Navn

Rating

Elo

1

2

3

4

5

Po

Pl

We

Rn

Eo

En

1

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Rasmus Hvidberg
Hvidovre Skakklub

1206

1562

5

1

6

1

3

1

4

1

2

½

1

3,05

1292

1,25

1572

2

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Arshak Ikilikian
Enkeltmedlem - Indland

1302

1424

6

1

4

½

5

1

3

0

1

½

3

2

3,75

1268

0,68

1430

3

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Rasmus Falkenberg
Tåstrup Skakforening

1074

4

½

5

0

1

0

2

1

6

1

3 - 4

2

1097

0

1000

4

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland

1164

1518

3

½

2

½

6

1

1

0

5

½

3 - 4

2,7

1155

1,07

1507

5

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Frederik Fernando Joensen
Hvidovre Skakklub

1070

1

0

3

1

2

0

6

0

4

½

5

1,95

1050

0

1000

6

http://turnering.skak.dk/Content/images/flag/DK.png

Vladimir Kloster Andersen
Tåstrup Skakforening

1017

0

2

0

1

0

4

0

5

1

3

0

1

6

1,55

1000

0

0





Rasmus på vej mod turneringssejr mod Alex C. O. Larsen





Første præmie i gruppe A og B: 1000 kr. mens anden præmien er 500kr.


gruppe C, D , E ,F

 første præmie 500 kr. og anden præmie 300 kr.


Penge deles ved lige placering/antal points



Hvidovre Skakklub - Jyske Bank EMT 2015


Hvidovre Skakklub indbyder i samarbejde med Jyske Bank 

i weekenden i uge 45

 (den 6. til 8. november)

 til Jyske Bank-EMT i vores klubhus, Strandmarkens Fritidscenter,

 Hvidovre Enghavevej 2, 2650 Hvidovre.



Bemærk:
Der er ingen deltagerbegrænsninger! Og ekstra pengepræmier udsat af Jyske Bank Hvidovre!


Betænkningstid:
2 timer pr. spiller pr. parti i alt 4 timer - noteringspligt til der mangler 5 minutter.
Det er tilladt at møde op til 30 minutter efter uret er sat i gang - ellers medfører det tab.


Indskrivning og spilletidspunkter:


fredag den 6.november kl. 18.00-18.30 er der indskrivning.

1. runde fredag den 6.november fra kl. 18.30-22.30
2. runde lørdag den 7.november fra kl. 10.00-14.00
3. runde lørdag den 7.november fra kl. 14.30-18.30
4. runde søndag den 8.november fra kl. 10.00-14.00
5. runde søndag den 8.november fra kl. 14.30-18.30


Turneringsform:
Der spilles fortrinsvis i 6-mands grupper med 5 runder i alt.

 Nederste gruppe evt. monrad.


Indskud:
Indskuddet er 150 kr., heraf 30 kr. i EMT afgift til DSU. Turneringen Elo rates.