12. december 2017
 
 


Vestvoldturneringen er en lille hyggelig hurtigturnering for 4- mandshold mellem de klubber der ligger nær vestvolden.
Klubberne er: Brøndby,Damhus og Hvidovre.

Vi stillede med to næsten jævnbyrdige hold.

 
Vi fik en god debut  da vi ret suverænt vandt gruppe A trods seedning som nr. 4 og meget undertippet ratingmæssigt.

desuden fik vi en 2. plads i gruppe B.

Michael Jen Knudsen brillerede på hold A med 6 points ud af 6 mulige tæt fulgt af klubmester Kristian med 5 points af 6 !!
Nu har vi så vist flaget...Vi glæder os til næste års turnering som meget passende kommer til at foregå hos os!

Hold nr.: 4

Runde nr.:

1

2

3

4

5

6

Styrkegruppe: A

Modstanderhold:

9

3

1

5

2

7

Rating Gs.: 1620

Farve på bræt nr. 1

H

S

S

S

S

H

Spiller nr. 1

Kristian Rasmussen

1

1

1

1

0

1

Spiller nr. 2

Henri Tolba

1

1

1

1

0

0

Spiller nr. 3

Michael Jen Knudsen

1

1

1

1

1

1

Spiller nr. 4

Steen Andersen

1

½

0

½

½

0

Resultat:

4

3

2

Points i alt

4

10½

14

15½

17½


Hold nr.:5

Runde nr.:

1

2

3

4

5

6

Styrkegruppe: B

Modstanderhold:

10

7

3

4

1

8

Rating Gs.: 1580

Farve på bræt nr. 1

S

S

H

H

H

S

Spiller nr. 1

Arne Walther Larsen

1

1

0

½

½

Spiller nr. 2

Martin Justesen

0

0

0

1

1

Spiller nr. 3

Frank Hansen

1

0

0*

0*

0*

Spiller nr. 4

Rasmus Hvidberg

1

0

½

½

1

Resultat:

3

3

1

½

2

Points i alt

3

6

7

11½

0* -mødte ikke










Vestvold efter 1. runde:




r1

r2

r3

r4

r5

r6

point

plac

1

Brøndby I

1909

6

2

4

1

3

7*

2

Brøndby II

1707

7

1

6

9

6½*

3

Damhus I

1694

8

4

4

½

5

3

1

7½*

4

Hvidovre I

1620

9

4

3

1

3

5

10½*

5

Hvidovre II

1580

10

3

7

3

3

1

4

7*

6

Brøndby III

1510

1

½

8

2

10

4½*

7

Damhus II

1502

2

5

1

9

8

5*

8

Brøndby IV

1325

3

0

6

10

3

7

4½*

9

Damhus III

1299

4

0

10

3

7

2

4½*

10

Mr. Mox-holdet

0000

5

0

2

0

4

0

6

0

0

Brøndby I

1735

(4. april)

1994

Carsten Nielsen

1

1

0

1831

Petruli Petrovski

1

½

0

1799

Leif Marcussen

1

1

0

1314

Bruno Clematide

½

0

1

Brøndby II

1707

1772

Anders Kjær

½

0

½

1771

Johnny Borup

0

½

0

1683

Klaus Karstensen

1

0

1

1600

H.J. Nielsen

1

1

1

Brøndby III

1510

(4. april)

1662

Michael Skelbæk

0

1

½

1494

Johnny Johannesen

0

½

1

1447

Søren Klintsø

0

1

0

1435

Christian Glerskov

½

0

0

Brøndby IV

1175

(4. april)

1259

Annie Zeemann

0

½

-

1252

Jens Grum Schwensen

0

0

-

1188

Henry Killian

0

1

-

1000

tomt bræt

-

-

-

Hvidovre I

1620

(4. april)

1973

Kristian Rasmussen

1

1

1

1604

Henri Tolba

1

1

1

1513

Michael Jen Knudsen

1

1

1

1390

Steen Andersen

1

½

0

Hvidovre II

1580

1725

Arne Walther Larsen

-

1

1

1667

Martin Justesen

-

0

0

1483

Frank Hansen

-

1

0

1445

Rasmus Hvidberg

-

1

0

Damhus I

1675

(4. april)

1705

Jørgen H. G. Hansen

1

0

0

1740

Ole Lergren

1

0

1

1680

Johnny Smidt

1

0

1

1575

Gisli Hardarson

1

½

1

Damhus II

1513

1557

Flemming Bruun

½

0

0

1516

Sten Bauers

0

0

1

1358

Peter Sumberg

0

0

½

1621

Karsten Skjellerup

1

1

1

Damhus III

1299

1358

Knud Erik Helleshøj

0

-

1

1321

Jens Carl Hviid

0

-

0

1318

Arshak Ikilikian

0

-

0

1200

Bjørn Gemzøe

0

-

½